دستگاه پخت مولکولی که با نام دستگاه سووید نیز شناخته می شود شیوه جدید پخت است که در سالهای اخیر به همت سرآشپز معروف فرانسوی به نام جورج پرالس در سال 1974 ابداع گردید. اگر به دنبال راهی برای حفظ طعم واقعی غذا هستید و می خواهید طعم غذاهای شما برای دیگران به یاد ماندنی و متفاوت باشد به شما تاکید می کنیم که به هیچ وجه مطالب این صفحه را از دست ندهید و تا پایان با ما همراه باشید تا شما را از شیوه های جدید طبخ غذا با حفظ طعم و مزه اصلی مواد غذایی و نیز تازگی و طراوت مواد اولیه با حفظ حداکثری پروتئین ها و مواد مفید موجود در آن ها آَشنا کنیم. در پایان نیز اگر مایل به خرید دستگاه سووید بودید می توانید از طریق لینک هایی که در همین صفحه قرار داده شده است به صفحه خرید دستگاه پخت مولکولی مراجعه نموده و خرید خود را نهایی نمایید.

 

 

دستگاه پخت مولکولی – دستگاه سووید Sous Vide

 

 

پخت مولکولی یا سووید چیست :

نام آن را هر چه بگذارید یا با هر نام دیگری که آن را بشناسید در نهایت به پخت مولکولی ، سووید یا sous vide خواهید رسید . ابزاری عالی و لازم برای تمام آشپزها و خصوصا سرآشپزهایی که برای هنر آشپزی خود ارزش و اهمیت قائل هستند. در دنیای امروز و جهان رو به پیشرفتی که به سرعت نور خود را با تکنولوژی هماهنگ می کند شما یک آشپز درجه یک نخواهید بود اگر یک دستگاه پخت مولکولی در آشپزخانه خود نداشته باشید. شاید این را یک توهین تلقی کنید اما اگر شما نیز یک بار غذایی که با دستگاه سووید پخته و آماده شده را امتحان کنید و طعم فوق العاده متفاوت آن را چشیده باشید قطعا با این حرف موافق خواهید بود.
تمام آشپزها و سر آشپزهای مطرح دنیا امروزه نه یکی بلکه چندین دستگاه سووید با توان های گوناگون در آشپزخانه خود دارند. حال این آشپزخانه خواه برای یک خانه باشد خواه برای یک هتل و یا یک رستوران و یا یک مکان خصوصی باشد. به هر حال شیوه پخت دستگاه سووید به گونه ایی ست که با روش پخت مولکولی و آرام غذا در کیسه های مخصوص BPA Free ( بدون مواد سرطان زا ) در آبی با درجه حرارت معین و ثابت طعم واقعی غذا را حفظ می کنند و به دلیل اینکه عصاره و مواد مغذی و مفید غذا از آن ها خارج و در آب حل نمی شوند غذایی بسیار مفید تر ، سالم تر و خوش طعم تر را به شما تحویل می دهند.

همان طور که می دانید غذاهایی که پخته و یا در روغن سرخ می شوند، عمدتا به دلیل قرار گرفتن در معرض درجه حرارت بالا و مایعاتی مانند آب و یا روغن مواد مغذی و مفید خود را از دست داده و فقط هجم خود را حفظ می کنند. قطعا این موضوع را شنیده اید که با آب کش کردن مواد غذایی عمده پروتئین ها و ویتامین های غذا دور ریخته میشوند اما با دستگاه سووید و پخت غذا به شیوه پخت مولکولی دیگر نگران ارزش غذایی موادی که طبخ می کنید نباشید. چون برای استفاده از این دستگاه نیاز است تا مواد غذایی را به همراه ادویه و سایر طعم دهنده های مد نظر خود در کیسه های مخصوصی که با نام BPA Free شناخته می شوند قرار داده و در ظرف آبی که درجه حرارت آن توسط دستگاه سووید کنترل می شود قرار دهید. و تا مدت زمانی معین صبر کنید.
جدول پخت تمام مواد غذایی به همراه دستگاه sous vide به مشتری تحویل می شود تا در ابتدای کار با مراجعه به این جدول بتواند از زمان دقیق پخت مطلع گردد.

 

رقابت در طعم و مزه و طراوت مواد غذایی :

در طی سال ها فعالیت آشپز ها و سر آشپز ها همیشه رقابت اصلی بر سر طعم و طراوت و تازگی مواد غذایی بوده است اما به این فاکتورها در سال های اخیر با پیشرفت علم و تکنولوژی و درک این موضوع توسط بشر که یکی از مهم ترین فاکتورها در مورد مواد غذایی ارزش غذایی آن ها و نیز حفظ این مواد مغذی در هنگام پخت است مسابقه ای برای حفظ ارزش غذایی به همراه رعایت فاکتورهایی که در بالا ذکر شد صورت گرفت و سر انجام به اختراع دستگاه سووید انجامید.
پیش از اختراع سووید بود که آشپزهای بزرگ در سراسر دنیا به این فکر افتادند که برای بهترین بودن در دنیا و نیز تبدیل کردن خود به یک سرآشپز جهانی نیازمند تغییر در ساختار غذا نیستند و تنها با رعایت نکات ریز و جزئی می توانند نتایج بهتری را کسب کنند. نکاتی مانند حفظ ارزش غذایی ، ترکیبات سالم ، استفاده از مواد اولیه ارگانیک ، طبخ کامل بدون تغییر در مزه و از بین بردن ویتامین ها و پروتئین های موجود در محصول نهایی.
در اینجای داستان بود که علم به کمک سرآشپزها آمد و با طراحی و تولید دستگاه سووید ( پخت مولکولی ) انقلابی در پخت مواد غذایی به وجود آورد. اگر مایل هستید تا با طرز کار این دستگاه آشنا شوید پیشنهاد می کنیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به تشریح کامل طرز کار Sous vide بپردازیم.

 

طرز کار دستگاه سووید :

پیش از خرید دستگاه سووید لازم است با شیوه کار آن آشنا شوید. طرز کار دستگاه پخت مولکولی بر مبنای طبخ آرام و بدون عجله است. پختی آرام و یکنواخت بدون صدمه زدن به بافت اصلی مواد خوراکی. پیش از ورود دستگاه sous videبه بازارهای جهانی یکی از شیوه های پخت آرام در جهان پخت در آب جوش یا اصطلاحا آب پز کردن بود. شیوه ای که ایرانی ها در پخت آبگوشت ، کله پاچه ، قلم گاو و امثالهم به کار می برند. اما از طرفداران این گونه مواد خوراکی هم باشید می دانید که آبی که در اینگونه خوراک ها برای پخت استفاده می شود ، بسیار پر خاصیت تر و خوش طعم تر از خود خوراک اصلی است.
علت این اتفاق چیست؟ پاسخ بسیار ساده است ، علت این اتفاق تنها خروج پروتئین ها ، ویتامین ها و مواد مغذی از لا به لای بافت مواد اولیه به داخل آب در حال جوش است. دستگاه پخت مولکولی برای حل این مشکلات وارد بازار شد و انقلابی در طبخ مواد خوراکی بوجود آورد.

 

شیوه کار دستگاه پخت مولکولی غذا :

در این شیوه ابتدا آشپز مواد غذایی مورد نظر خود مانند گوشت ، سبزیجات ، حبوبات و …. را داخل کیسه های مخصوصی که با نام BPA Free شناخته می شوند قرار داده و یا با دست و یا با دستگاه وکیوم از هوا خالی می کند.

پس از خروج هوای داخل کیسه درب آن را پرس می کنند تا آب یا هوا مجددا وارد کیسه نشود. جنس این کیسه ها به گونه ای طراحی و تولید شده که در هنگام فعالیت دستگاه سووید و برخورد با حرارت در آب داغ مواد سرطانزا از خود خارج نکند. ممکن است محتویات داخل کیسه مختلف باشند و الزامی در پخت تکی مواد اولیه وجود ندارد. به عنوان مثال گوشت قرمز را داخل کیسه قرار داده در کنارش کمی روغن زیتون بریزید ، نمک ، فلفل و سایر ادویه های مورد نظر خود را نیز به آن بیافزایید و در انتها یک شاخه اکلیک کوهی یا به زبان ساده تر رزماری در کنار این مواد قرار دهید ، سپس هوای داخل کیسه را خارج کرده ، درب آن را پرس کنید و در داخل ظرف آب قرار دهید.

دستگاه پخت مولکولی غذای خود را به گونه ای که قسمت کنترل آن در بیرون ظرف و قسمت فلزی آن در داخل ظرف باشد در داخل ظرف خود قرار دهید و در دمای مناسبی که در جدولی به همراه دستگاه به شما واگزار شده است تنظیم نمایید. حال وقت آن است به سایر امور خود بپردازید.

 

 

کیسه های bpa free

 

 

چه افرادی از sous vide استفاده می کنند ؟

چه افرادی به دنبال خرید دستگاه سووید هستند؟ پخت مواد خوراکی با دستگاه سووید از یک ساعت تا 72 ساعت متفاوت و متغییر است. عموم سر آشپزهای مطرح دنیا دستگاه سویدشان 24 ساعته روشن و در حال پخت مواد اولیه است. حتی زمانی که رستوران تعطیل است . فقط روی کیسه هایی که در داخل آب میاندازند ساعت و روز شروع پخت را یادداشت می کنند و بعد از مدت معینی مواد آماده شده از داخل ظرف آب و کیسه های طبخ خارج و سپس فریز می کنند و در اولین فرصت که مشتری سفارش بدهد از فریزر خارج ، در مایکرو ویو گرم می کنند و نیز برای زیبایی ظاهری کمی آن را دودی کرده و یا در معرض شعله قرار می دهند تا سطح خوراک کمی مشتری پسند تر شود.

 

چرا باید از این دستگاه برای پخت مواد غذایی استفاده کنم ؟

سوال خوبی ست. اگر پخت مواد در این دستگاه تا به این اندازه دیر و به آرامی صورت می گیرد پس چرا باید آن را تهیه کنم؟ اصلا در زندگی سریع و پر استرس و نیازمند سرعت امروزی این دستگاه آیا جایگاهی دارد؟ زمانی که مردم برای صرفه جویی در وقت به سراغ فست فود ها می روند چه جایگاهی می توان برای اسلو فود ها در نظر گرفت ؟
ما به شما پیشنهاد می کنیم پیش از خرید یک دستگاه سووید به یک رستوران در شهر خود که از این روش پخت بهره می برد سری بزنید، غذایی سفارش دهید و تفاوت طعم را به خوبی احساس کنید.

 

طبخ غذا با دستگاه پخت مولکولی چندین مزیت دارد که به صورت تیتر وار خدمت شما بیان می کنیم :

1- حفظ طعم اصلی مواد اولیه
2- حفظ پروتئین ها
3- حفظ ویتامین ها
4- حفظ طراوت و تازگی مواد اولیه
5- طبخ کامل از سطح تا مغز مواد
6- حفظ سلامت و تندرستی مصرف کنندگان محصولا نهایی با اغذیه سالم
7- صرفه جویی در مصرف انرژی
8- طعم خاص و منحصر به فرد برای آشپزها و سرآشپزهای حرفه ای و برای خانم های خاص پسند

تعریف از این دستگاه کار بسیار دشواری ست زیرا باید طعم و مزه نهایی را در کلامی بگنجانیم که برای انتقال مزه ها حقیر است. فقط می توانیم به شما پیشنهاد دهیم یک بار غذایی را که به این شیوه طبخ و آماده مصرف شده است را امتحان کنید. قطعا برای خرید سووید یا به زبان فارسی خرید دستگاه پخت مولکولی بی تاب خواهید شد.

 

تنها وارد کننده دستگاه Sous Vide در ایران شرکت طبخ شمیم است. این شرکت با سال ها فعالیت در عرصه واردات و تولید محصولات صنعتی برای آشپزخانه ها ، کافه ها ، رستوران ها ، هتل ها و غیره با شناخت دقیق نیاز بازار و ارتباط با سازندگان و برند های معتبر جهانی اقدام به واردات دستگاه سووید در ایران نموده است.

 

سخن پایانی : 

دستگاه پخت مولکولی قطعا یکی از ابزار هایی ست که در سال های آینده از ابزار های لازم و اساسی هر رستوران مطرح است. به جز رستوران ها در خانه ها نیز این ابزار جای خود را دارد باز میکند. افراد متمول که در منازل خود آشپز دارند و حتی بانوانی که برای خوراک افراد خانه اهیمت قائل هستند . به سادگی خوراک شب را صبح هنگام پیش از خروج از منزل در دستگاه پخت مولکولی قرار دهید و شب هنگام با ورود به منزل از دستگاه آماده سرو تحویل بگیرید.

در پایان ذکر این مطلب الزامی ست که در صورتی که علاقمند به خرید دستگاه پخت مولکولی غذا شده اید توصیه ما به شما تماس با کارشناسان خبره شرکت طبخ شمیم و اخذ مشاوره رایگان از ایشان است. پیش از تصمیم گیری می توانید از مشاوران حرفه ای ما راهنمایی های لازم را اخذ نموده و بهترن گزینه را برای خود انتخاب و خریداری نمایید ، زیرا این دستگاه در دو مدل 1200 و 1800 وات تولید و روانه بازار شده است. و در بسیاری از موارد خرید دستگاه قدرتمند تر نیاز نیست و گاها فقط دستگاه قدرتمند تر نیاز مشتری ست و بهترین راه حل برای شناخت نیاز شما تماس با مشاوران گروه صنعتی طبخ شمیم می باشد.

از اینکه تا پایان این صفحه با ما همراه بودید و مطالب این صفحه را مطالعه فرمودید از شما کمال تشکر و قدردانی را داریم و درخواست می کنیم تا نظرات و تجربیات خود را پیرامون دستگاه سووید در زیر همین صفحه با ما و سایر علاقمندان به اشتراک بگذارید تا با اشتراک گذاری هر چه بیشتر تجربیات و نظرات به سایرین نیز در تصمیم گیری برای خرید دستگاه سووید کمک نموده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.